ARKIVSKÅP/JALUSISKÅP, jugend, 1900-talets början.
Rak form. Jalusi, bakomliggande utdragslådor. Längd ca 41,5, djup ca 50,5, höjd ca 164 cm.
Slitage, repor och märken samt mindre nagg. Senare bemålning, lås saknas. Nyckel saknas.