BORDSLAMPA, glas, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Blå glaskuber och mässingsdetaljer. Höjd 42 cm inklusive sockel. Originalskärm medföljer.
Ej funktionstestad. Bruksslitage.