Förgyllt mässingsfäste med lejonkappa där lejonet är försett med ett rött och ett grönt öga av glas. Den inre parerplåten fällbar. Klinga i stål med etsad dekor. Läderklädd balja med mässingsbeslag. Total längd 92 cm (inklusive balja).
Bruksslitage, anlupen.