SABEL, tysk, för sjöofficer i den kejserliga tyska marinen, Kaiserliche Marine, 1900-tal.

Förgyllt mässingsfäste med lejonkappa där lejonet är försett med ett rött och ett grönt öga av glas. Den inre parerplåten fällbar. Klinga i stål med etsad dekor. Läderklädd balja med mässingsbeslag. Total längd 92 cm (inklusive balja).

Bruksslitage, anlupen.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.