Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Kellot
514139

GARNITYR MED BORDSPENDYL OCH ett par KANDELABRAR, mässing, porslin, Louis XVI-stil, sannolikt omkring sekelskiftet 1900.

Urnkrönt urhus av mässing med dekor av kvinnliga karyatider resp ymnighetshorn, porslinsurtavla med romerska siffror och dekor av putti, infälld porslinsplatta med landskapsmotiv. Fyra korta fötter. Ett par kandelabrar med urnformade porslinsskaft, dekor av girlander, fem ljusarmar, fyra korta fötter. Höjd 45-47 cm. Pendel saknas.

Slitage, vissa dekordetaljer något sneda, obetydliga nagg, glasad lucka framför urtavla med delvis skadat gångnjärn, två ljusmanschetter saknas. Ej funktionstestat ur. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
6 000 SEK