GARNITYR MED BORDSPENDYL OCH ett par KANDELABRAR, mässing, porslin, Louis XVI-stil, sannolikt omkring sekelskiftet 1900.

Urnkrönt urhus av mässing med dekor av kvinnliga karyatider resp ymnighetshorn, porslinsurtavla med romerska siffror och dekor av putti, infälld porslinsplatta med landskapsmotiv. Fyra korta fötter. Ett par kandelabrar med urnformade porslinsskaft, dekor av girlander, fem ljusarmar, fyra korta fötter. Höjd 45-47 cm. Pendel saknas.

Slitage, vissa dekordetaljer något sneda, obetydliga nagg, glasad lucka framför urtavla med delvis skadat gångnjärn, två ljusmanschetter saknas. Ej funktionstestat ur. Nyckel saknas.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.