Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

FICKURSSTÄLL, för vägghängning, mestadels silver, Moskva, 1800-talets andra hälft. Vikt (exkl fickur) ca 650g.

I form av korsade fanor med den svenska unionsflaggan med riksvapnet. Bär inskription "Hans Majestät Kung Oscar II Af Sverige och Norge". Höjd 33 cm. Fickur silver medföljer.

Smärre slitage och fläckar. Fickur skadat. Skål för fickur i nysilver.

Lähtöhinta
4 000 SEK