Gullackerad frimärksautomat, för 5-kronors frimärkshäften. Försedd
med dubbla myntinsläpp för två staplar frimärkshäften i automatens
övre del samt en myntreturknapp i svart.
Vidmyntinsläppen fastnitad bricka med texten:"FRIMÄRKEN, 5 kr, Lägg i
1 femkrona." BRedd 28, djup 18, höjd 65cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Lackskador. Lås går ej att få upp. Ej funktionstestad.