SPELBORD, sengustaviansk, 1800-talets början.
Mahognyfanérat med mässingsdekor och lister. Utfälbara skivor med inläggningar för spel. Två fack invändigt. Två utdragbara skivor för ljus. Längd 89, bredd 44x2, höjd 78 cm.
Slitage. Sprickor.