Fanerat med mahogny. Dekor av intarsia. Överdel med oval spegeldörr med bakomliggande klädstång. Underdel med en låda i sarg. Beslag av patinerad mässing. Bredd 128. Djup 50. Höjd 200 cm.
Repor och märken. Gavlar med sprickor. Något avslag. Nyckel saknas.