Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

CIGGARETTETUIER samt MYNT, silver, 22 delar, bland annat GAB, Stockholm, 1938, total vikt ca 560g.

5st 5-kronor Gustav V 1935.
5st 10-kronor Gustav VI Adolf 1972.
1st 50kr Det Kungliga Bröllopet 1976.
2st 2kr Oscar II och Drottning Sofia.
3st 2 kronor Oscar II 1897.
1st 400-årsminnet av Gustav Vasas befrielsekrig.
2st Gustav V Delawareminnet 1938.
1st 300-årsminnet av Gustav II Adolfs död 1932.
4 mynt ej i silver medföljer.

2 cigarettetuier, längd 8-10cm.

Bruksslitage. Mynt med repor och anlöpningar. Etuier med repor.

Lähtöhinta
1 800 SEK