Ek. Nedfällbar klaff med bakomliggande svärtad skrivinredning. Beslag av mässing. Tre lådor under skrivklaff. Bredd 92. Djup 46. Höjd 89 cm, Nyckel finns.
Senare beslag. Lagningar. Repor och märken. Senare svärtad skrivinredning. Torrsprickor. Ett draghandtag saknas.