LJUSSTAKAR, ett par, senempire, 1800-tal.
Förgylld mässing. Delvis kannelerat och uppåt avsmalnande skaft med utsvängd ljuspipa, rund fot. Dekor av bl.a blommor och palmetter. Höjd ca 27 cm.
Slitage. Märken. Bucklor. Anlöpningar. Ljuspipor med sprickor.