Gustavsberg

(Ruotsi, 1825-)
Gustavsberg
(Ruotsi, 1825-)

MATSERVIS, 84 delar, flintgods, "Wexiö", Gustavsberg.

Tryckt grön dekor, konturerat brätte med förgylld dekor, märkt Gustafsberg. Terriner, 2 st, olika storlekar, två större skålar med lock, 2 kannor, 16 fat och skålar i varierande storlekar, fiskfat, 12 djupa tallrikar, 12 mindre djupa tallrikar, 12 mattallrikar, 12 mindre tallrikar, 12 assietter, 4 små runda fat, diam 12. Stora tallrikar: Diam 26 cm, assietter: Diam 12. Största terrinen: höjd 21, den mindre: Diam 17 cm.

Slitage. Nagg. Sprickor. Missfärgningar.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?