Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

Nystilar

Nystilar

SPEGEL MED KONSOLBORD, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Bronserad samt förgylld. Dekor i vita fält. Spegel med vridenband- samt pärlstavsdekor. Krön med medaljong med tre kvinnofigurer, kring liggande bronserad dekor av växtslingor. Konsolbord med röd stenskiva, sargkant med centralt placerad medaljong av huvud i profil samt växtslinga med blad. Längd 86, bredd 50, höjd 73+171 (total höjd ca 244 cm).

Dekor skador, dekor saknas. Sprickor. Slitage. Anlupet glas.

Lähtöhinta
6 000 SEK