Nystilar

Nystilar

SPEGEL MED KONSOLBORD, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Bronserad samt förgylld. Dekor i vita fält. Spegel med vridenband- samt pärlstavsdekor. Krön med medaljong med tre kvinnofigurer, kring liggande bronserad dekor av växtslingor. Konsolbord med röd stenskiva, sargkant med centralt placerad medaljong av huvud i profil samt växtslinga med blad. Längd 86, bredd 50, höjd 73+171 (total höjd ca 244 cm).

Dekor skador, dekor saknas. Sprickor. Slitage. Anlupet glas.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.