Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

BESTICKSERVIS, silver, 67 delar, ”Greque”, Lars Larson & Co, Göteborg, bland annat 1867. Total vikt ca 4710g

24 matgafflar + 6 nysilver
12 matskedar + 6 nysilver
12 bordsskedar + 6 nysilver
5 bordsgafflar + 7 nysilver
10 skedar 15cm + 6 nysilver
2 såsslevar, stor och liten + 1 nysilver
Strösked
Ragusked

6 dessertgafflar i nysilver

12 matknivar i nysilver, modell "Olga"
12 bordsknivar i nysilver modell "Olga"

62 delar i nysilver totalt.

Monogram "RA" under krona.

Schatull i trä med smidda beslag, 1700-tal medföljer, längd 61, bredd 49, höjd 56cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Repor. Schatull med senare benställning, smärre skador, renoverad och kompletterad.

Lähtöhinta
20 000 SEK