BESTICKSERVIS, silver, 67 delar, ”Greque”, Lars Larson & Co, Göteborg, bland annat 1867. Total vikt ca 4710g

24 matgafflar + 6 nysilver
12 matskedar + 6 nysilver
12 bordsskedar + 6 nysilver
5 bordsgafflar + 7 nysilver
10 skedar 15cm + 6 nysilver
2 såsslevar, stor och liten + 1 nysilver
Strösked
Ragusked

6 dessertgafflar i nysilver

12 matknivar i nysilver, modell "Olga"
12 bordsknivar i nysilver modell "Olga"

62 delar i nysilver totalt.

Monogram "RA" under krona.

Schatull i trä med smidda beslag, 1700-tal medföljer, längd 61, bredd 49, höjd 56cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Repor. Schatull med senare benställning, smärre skador, renoverad och kompletterad.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed