Avlångt med raka sidor, mahognyfanér med intarsia av rand på locket resp murliknande mönster nedtill. Invändigt pappersklätt och med två glasbehållare med propp resp helslipad mångkantig skål. 31 x 14, höjd 15 cm. Nyckel finns.
Slitage, nagg, något ojämnt blekt, fanérskador, smärre sprickor och lagningar.