TESKRIN, empire, 1800-talets första hälft.

Avlångt med raka sidor, mahognyfanér med intarsia av rand på locket resp murliknande mönster nedtill. Invändigt pappersklätt och med två glasbehållare med propp resp helslipad mångkantig skål. 31 x 14, höjd 15 cm. Nyckel finns.

Slitage, nagg, något ojämnt blekt, fanérskador, smärre sprickor och lagningar.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.