BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets slut.
Över- samt underdel med dörrpar, varav de övre glasade. bakomliggande hyllor. Längd ca 93, djup ca 50, höjd ca 220 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötskador. Renoverad och kompletterad.