BORD, gustavianskt, 1700/1800-tal.
Rektangulär skiva, utdragslåda. På nedåt avsmalnande ben. Skuren dekor. Längd ca 85, bredd ca 67, höjd ca 75 cm.
Slitage, repor och stötskador. Torrsprickor. Mindre renoverad och kompletterad. Låda en aning trög.