Guldfärgad, guillocherad urtavla, platta med stilierad ornamentik i svart och röd emalj, i i brunt skinnfodral, ihopfällbar, nyckel fäst vid urverk. Höjd (uppfälld) 10 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Repor på urtavla. Lås på fodral skadat.