Balusterformat fodral med målad dekor. urtavla med arabiska siffror. Längd ca 46, djup ca 20, höjd ca 197 cm. Pendel medföljer.
Slitage, repor och mindre stötskador. Mindre sprickor, pigmentbortfall. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.