KAMERA med tillbehör, Hasselblad 1000F, nr CI16341, 1954.

Kamerahus med läderrem. Två objektiv, Zeiss-Opton Tessar, 1:2,8 f=80 mm, nr 589240, samt Carl Zeiss Sonnar 1:5,6 f =250 mm, nr 1204483. Mindre tillbehör såsom solskydd, lupp, 2 filter (gult respektive grönt) m.m. medföljer samt väska och fodral i skinn. Samtliga väskor med text egenhädigt skriven av Erskine. Höjd på kamera ca 9,5. Väskans mått 19,5 x 25, höjd ca 13,5 cm.

Slitage på samtliga delar, repor, nagg, färgbortfall samt smuts. Sliten sökare. Liten målad prick på kamerahus. Det mindre objektivet med mindre stötskada samt optik med repa. Större objektiv med smärre putsslöja i optik. Väskan till det större objektivet passar dåligt, därför medföljer detta separat. Ej funktionstestad.

Alkuperä - Provenienssi

Har tillhört arkitekten Ralph Erskine

Lähtöhinta
6 000 SEK