SALSSKÅP, senbarock, 1700-talets andra hälft.
Mahognyfanerat med beslag i mässing. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och 7 mindre lådor. Underdel med 4 lådor i front. Bredd 102, djup 36, höjd 188 cm. Nyckel finns.
Underdel möjligen kompletterad. Genomgående sprickor. Slitage. Senare lås och beslag. Nagg.