BOKHYLLA, jugend, 1900-talets början.
Fanerad med mahogny. Dekor av intarsia. Beslag av mässing. Skåp med bakomliggande hyllplan. Mittdel med öppen hylla. Bredd 163. Djup 37. Höjd 155 cm. Nyckel finns.
Repor. Märken. Några fläckar. Något blekt.