Tudelat glas. Förgylld och bronserad. Rektangulär med utskjutande krön och underdel, pärlstavsdekor. Infälld polykrom målning med antikiserande figurscener. Bredd ca 57, höjd ca 140.
Möjligen senare glas. Slitage, repor.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?