KAFFEKANNA samt GRÄDDKANNA, silver, bl a Christian F Heise, Köpenhamn 1800-/1900-tal. Vikt 577g (inkl trädetaljer)

Med godronnering, kaffekanna med handtag samt lockknopp i trä. Blomsterdekor vid fot. Kaffekanna med danska stämplar. Gräddkanna svensk, daterad 1829 med okänd mästarstämpel. H 10-19.

Repor. Slitage. Smärre bucklor.

Lähtöhinta
3 500 SEK