"Stockholm" av Johan Fredrik Bahr, utgiven av CA Bagge, Stockholm 1841, med utvikbar stadskarta, "Utsigter af Stockholm", Stockholm 1841, med 12 liotografier eftr F Tollin, "Upsala, Dannemora, Skokloster, Sigtuna MM", Stockholm 1858, 2 ex "Beskrifning öfver Kongl Riddarholmskyrkan" av Carl Fr Rothlieb, Stockholm 1822. Olika typer av bokband varav två Hedbergband i halvfranskt skinn.
Slitage, några bokband med skador, Bahr med lösa pärmar, Utsigter af Stockholm saknar försättsblad är fuktskadad samt har sentida band, ej i övrigt genomgångna.