Axel Österberg

(Ruotsi, 1866-1952)
Axel Österberg
(Ruotsi, 1866-1952)

AXEL ÖSTERBERG, tuschteckning. Sign o dat 1917.

"Lo vid sin måltid". Bildstrl 7,5 x 10.

Pappersveck/slitage.

Muut tiedot

Åren 1888-89 studerade Österberg på Tekniska skolan(nuvarande Konstfack) och 1895-96 på Axel Tallbergs etsarskola. 1917, då denna teckning utfördes, blev han Vetenskapsakademiens tecknare och var verksam vid Naturhistoriska riksmuseet för vilken han utförde zoologiska teckningar efter uppstoppade djur i deras samlingar. Han har även utfört en etsning med ett lodjur på en klipphäll(Nationalmuseum).

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS