STOLAR, 8 st, AXEL-EINAR HJORTH, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Svängd fanérad ryggbricka och stoppad sits, brickmärkta NK.

Slitage, smärre fanérskador.

Kirjallisuus

Åke Stavenow (red), FORM, 1935, årg. XXXI, häfte 9, modellen avbildad på sid 218.

Muut tiedot

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista.

Lähtöhinta
8 000 SEK