Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

VAS samt FAT, 2 st. Stengods, porslin, Gunnar Nylund, Rörstrand resp Stig Lindberg, Gustavsberg. 1900-tal.

"Chamotte" vas i chamotterat stengods av Gunnar Nylund för Rörstrand. Chamotterad, ljusgrön glasyr. H 21, Diam 17.

"Artplate" no 1 och 2 av Stig Lindberg för Gustavsberg. Motiven "Månsken" och "Tvillingarna". Diam 24,5.

Slitage. Smärre nagg. Smärre glasyrdefekt.

Lähtöhinta
1 500 SEK