Mahognyfanerat fodral. Uppsvängt krön med svarvade knoppar. Fodral med flankerande kannelerade kolonetter. Urtavla i metall, delvis bemålad och förgylld. H 247.
3 lod, pendel och vev medföljer. Knopparna i krönet med skador, Slitage, smärre fanérskador, fodralet med sprickor.