GOLVUR, märkt Meyer, Liverpool, 1800-talets mitt.

Mahognyfanerat fodral. Uppsvängt krön med svarvade knoppar. Fodral med flankerande kannelerade kolonetter. Urtavla i metall, delvis bemålad och förgylld. H 247.

3 lod, pendel och vev medföljer. Knopparna i krönet med skador, Slitage, smärre fanérskador, fodralet med sprickor.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.