Trä, svart lack samt förgylld. Rektangulär form. Lock med genombruten blomster och fiskdekor. Invändigt lös hylla i 5 nivåer. Röd lack samt förgyllt skuret trä. Altatret på fötter av fohundar, svängda ben, genombruten dekor. Locket invändigt sigillmärkt i lack. L 43, 11,5, h 28.
Färgavfall. Skador. Sprickor.