Bror Marklund

(Ruotsi, 1907-1977)
Bror Marklund
(Ruotsi, 1907-1977)

Bror Marklund, 'Gestalt i storm' (Figure in storm).

Unsigned. Brown patinated bronze, height 17 cm.

Surface dirt. Stains. Verdigris. Scratchmarks.

Alkuperä - Provenienssi

Bror Marklund, thence by descent to present owner.

Kirjallisuus

Eugen Wretholm, 'Bror Marklund', 1973, p. 135-37.

Muut tiedot

Gestalt i storm
Den 15 mars 1964 överlämnade skeppsredarna Jarl Malmros och Frans Malmros den monumentala skulpturen Gestalt i storm till Trelleborgs stad. Malmrosarnas rederi, Trelleborgs Ångfartygs AB, firade 90-årsjubileum och gåvan ingick som en del i firandet. Hela den fyra år långa skissutveckling som låg bakom Gestalt i storm visades samtidigt på en stor utställning på Malmö museum. Här kunde man se de hundratals skisser, gipser och bronser som låg till grund för det färdiga verket.
Bror Marklund har själv beskrivit motivets tillkomst: - ”Jag har sett en man gående på en havsstrand i mycket stark motvind, Han tycktes ha bråttom men kom endast framåt med sega tänjda rörelser. Han gick NÄRA förbi där jag stod. Han var väldig.”
Marklund kände ett starkt behov av att gestalta upplevelsen och komma åt ’väldigheten’. I det myllrande materialet av förstudier finner man formbyggen med gipsklossar som balanserar mot varandra i rörelse och motrörelse. Kraftspelet mellan luftrum och fasta volymer utvecklas i studier uppbyggda av kubistiska element staplade på varandra. I teckningar och etsningar experimenterade Marklund med motvikter till den fallande rörelsen i motivet. Figuren utrustades med vingar och pollaren framför figuren kunde anta oanade proportioner. De hundratals studierna omfattar skräckvisioner av människan som flyr undan destruktiva makter, såväl som människan som gör helt om och går till våldsamt motangrepp. Marklund var likgiltig till om verket blev begripligt, han sökte finna formens väldighet och det sanna uttrycket.
Gestalt i storm är ett oomtvistat konstverk som har förekommit på frimärke och som motiv på Trelleborgs lokalmynt. Bror Marklund har senare gjort flera varianter av Gestalt i storm. En strängare och abstraktare version står vakt utanför svenska ambassaden i Moskva som invigdes 1972, en annan framför Gustav Adolfs kyrkan i Borås.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta

Milloin esineeni toimitetaan?

Ota yhteyttä
Elsa Forsbäck
Tukholma
Elsa Forsbäck
Arvioija
+46 (0) 70 795 83 38

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu