Nro | Esine | Vasarahinta |
1042 | KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko. | 3 000 SEK |
1043 | TOILETTESPEGEL, J.W.Muhr, Gävle, sign. (1779-1827). | 6 000 SEK |
1044 | RIDICULER, 2 st, omkring 1900. | 500 SEK |
1045 | Lorenzo Pasinelli (Efter?), Kristus, Jungfru Maria och Petrus. | Ei myyty |
1046 | KAROTT MED LOCK, nysilver. Nyrokoko. | 500 SEK |
1047 | KAROTT MED LOCK, nysilver. | 1 200 SEK |
1048 | SERVERINGSKUPA, nysilver. | 1 200 SEK |
1049 | FAT, nysilver. | 500 SEK |
1050 | SKÅL, nysilver. Nyrokoko. | Ei myyty |
1051 | Stephani Benedetto Steevensz, Uppståndelsen. | Ei myyty |
1052 | SPJÄLBAND, två stycken. 1800-tal. | 1 000 SEK |
1053 | AFTONVÄSKOR, 2 st, 1900-talets första hälft. | 500 SEK |
1054 | KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal. | Ei myyty |
1056 | TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal. | Ei myyty |
1057 | FIGURIN, porslin. Ludwigsburgsliknande märke, ca 1900. | Ei myyty |
1058 | SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal. | Ei myyty |
1059 | ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900. | Ei myyty |
1060 | GUNGSTOL, Hans J Wegner, Danmark 1961. | 6 600 SEK |
1061 | SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal. | 9 000 SEK |
1062 | SKÄRP, sent 1800-tal. | 900 SEK |
1063 | Lucas Kilian, "The feeding of the five thousand" (Die wundersame Brotvermehrung). | Ei myyty |
1064 | Nicholas Dorigny, St. Sebastians martyrium; St. Petronilles gravsättning. (2). | 1 000 SEK |
1065 | Shelte Adams Bolswert, "Madonnan med Jesusbarnet, den heliga Anna och Johannes Döparen". | Ei myyty |
1066 | Jacques Claude Danzel, "Neptune et Amymone". | 2 400 SEK |
1067 | KARAFF md PROPP, glas. Tyskland 1700-tal. | Ei myyty |
1068 | SKÅL, glas, 1800-tal. | Ei myyty |
1069 | MUGG, porslin. Lomonosov, Ryssland, 1900-tal. | Ei myyty |
1070 | SMÖRASK med LOCK, porslin, Kusnetsov, Ryssland, 1800-tal. | 3 000 SEK |
1071 | Elli Hemberg, Musicerande figurer. | 4 000 SEK |
1072 | KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93. | 2 600 SEK |
1073 | MÅLNING på siden, Kina. Qing. | 3 800 SEK |
1074 | Alfred Ekstam, "När Ola på hage". | 8 200 SEK |
1075 | Alfred Ekstam, Höstlandskap. | 10 000 SEK |
1076 | Alfred Ekstam, "Mossa på stenen". | 8 600 SEK |
1077 | Peter Frie, Klipparti. | 14 000 SEK |
1078 | Peter Frie, Brygga. | 8 000 SEK |
1079 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par, flintgods. Rörstrand, 1900-talets början. "Daldansen". | 4 500 SEK |
1080 | Strandpromenaden. | 44 000 SEK |
1081 | Einar Jolin, Stockholmsmotiv. | 26 000 SEK |
1082 | CO Hultén, Utan titel. | 4 500 SEK |
1083 | Bertel Bertel-Nordström, Vy mot Västerbron, Stockholm. | Ei myyty |
1084 | "Plan af Stockholm". | 13 500 SEK |
1085 | Johann Baptist Homann, "Scandinavia". | 2 200 SEK |
1086 | Stig Blomberg, Figurkomposition. | Ei myyty |
1087 | FÖRVARINGSPÄRM, delvis 1700-tal. | 1 500 SEK |
1088 | Birgit Broms, "Vaxholmsbåt II". | 21 000 SEK |
1089 | Tyra Lundgren, Sittande fågelpar. | 5 500 SEK |
1090 | Edvin Ollers, Sommarlandskap. | 2 000 SEK |
1091 | Ante (Anders) Karlsson-Stig, "Nysnö och höstfärger". | 6 000 SEK |
1092 | Albin Amelin, Blomsterstilleben. | 25 000 SEK |
1093 | Utsikt över Stockholm Slott. | 19 000 SEK |
1095 | Arthur Percy, "Båtar i viken". | 6 000 SEK |
1096 | Karl Axel Pehrson "Elefantödla" | Ei myyty |
1097 | Mary Armour "Still life with figure" | 16 000 SEK |
1098 | Edouard Lormier, Fiskare. | Ei myyty |
1099 | Antoine Louis Barye Efter, Häst. | 5 500 SEK |
1100 | John Börjeson, Stående yngling. | 18 000 SEK |
1101 | Victor Vasarely, Geometrisk komposition. | Ei myyty |
1102 | Salvador Dalí, "The Bull is dead", ur; "Carmen". | 3 600 SEK |
1103 | Antoni Tàpies, "Graffiti noirs". | 3 800 SEK |
1104 | Andy Warhol (Efter), "Marilyn". | 11 500 SEK |
1105 | "6 temperament". | 1 000 SEK |
1106 | "Li Regni di Svezia, Danimarca, e Norvegia". | 1 500 SEK |
1107 | Salvador Dalí, Utan titel, ur: "Quevedos visioner". | Ei myyty |
1108 | Salvador Dalí, Utan titel, ur: "Quevedos visioner". | Ei myyty |
1109 | Esaias Thorén, Strandbild med stenstoder. | 4 200 SEK |
1110 | Motiv från Vaxholm. | 15 000 SEK |
1111 | Kleopatra i badet. | 22 000 SEK |
1112 | Stockholmsmotiv. | 8 000 SEK |
1113 | DIADEM, slipat stål. | 1 400 SEK |
1114 | MORTEL MED STÖT, daterad 1751. Samt TÅNG. | 2 600 SEK |
1115 | Salvador Dalí, "Stockholms Slott". | 14 500 SEK |
1116 | RAGUSKED, silver. Paris 1700-tal. | 3 800 SEK |
1117 | MOCCASKEDAR, 12 st, Th. Marthinsen, Norge 1950-tal. | 1 200 SEK |
1118 | An Almaric Walter pate de verre ashtray, France 1920´s. | 3 000 SEK |
1119 | HIMMELSGLOB, George Frederick Cruchley. England, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1120 | Lennart Jirlow, "Gröna Lund". | Ei myyty |
1121 | Olle Bonniér, "Roterande ljud". | 4 200 SEK |
1122 | Robert Högfeldt, Kentaurerna. | Ei myyty |
1123 | Robert Högfeldt, Luffaren och solbadande kvinna. | 3 600 SEK |
1124 | Robert Högfeldt, Trehövdade hunden Cerberus med valpar. | 2 000 SEK |
1125 | Gillis van Tilburg I tillskriven, Krogscen. | 2 400 SEK |
1126 | David Teniers d.y Tillskriven, Grönsaksförsäljerskan. | 5 400 SEK |
1127 | Sven Alfons, "I kvällsljuset". | 26 000 SEK |
1128 | Nils Wedel, Mor med barn. | Ei myyty |
1129 | Bo Åke Adamsson, "La Coupole". | 54 000 SEK |
1130 | John Joseph Barker of Bath Tillskriven, "The Lumber Wagon". | Ei myyty |
1131 | Ando Utagawa Hiroshige, Landskap, ur; "Toto Meisho". | 1 000 SEK |
1132 | Ando Utagawa Hiroshige, "Shono Haku-u", ur; "Tokaido gojusan no uchi" (station 46, from 53 stations of Tokaido). | 4 200 SEK |
1133 | Ando Utagawa Hiroshige, "Nissaka", ur: "Gojusan tsugi meisho dzuye" (station 26, from 53 stations of Tokaido, vertical version). | 1 900 SEK |
1134 | BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 4 200 SEK |
1135 | Walter Bengtsson, Ur "Spelrum Futurum". | 3 800 SEK |
1136 | Timo Solin, Kvinna med blått hår, | 5 000 SEK |
1137 | Olle Nyman, Tennkannan. | Ei myyty |
1138 | "Les Maitres de l'Affiche" (16). | Ei myyty |
1139 | POKALGLAS med LOCK, England 1800-tal. | 1 500 SEK |
1140 | Arthur Bianchini, Stenar vid hav. Motiv från Sandhamn. | 9 500 SEK |
1141 | Arthur Bianchini, Glittrande böljor. Motiv från Sandhamn. | 11 500 SEK |
1142 | Eugen Krüger, Hjort. | 7 400 SEK |
1143 | Axel Fahlcrantz, Skymning. | 24 000 SEK |