"I kvällsljuset"
Signerad Alfons och daterad -78. Duk 65 x 92 cm.
Lunds konsthall "Sven Alfons", 1991, katalognr 35.
Sven Alfons, "Om vistelsen i trädens kronor", Fischer & Co 1990, avbildad på helsida i färg sid 80.