Sengustaviansk. Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor.
Rak form. Skrivinredning bakom låda. Hylla bakom dörrpar. Bredd 120, djup 52, höjd 111 cm. Nycklar medföljer.
Senare skiva. Smärre fanerlagningar och torksprickor.
Signerad och daterad Henric Johan Söderström 1796.