41
141903

Joakim Kocjancic

(Ruotsi, Syntymävuosi 1975)
Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Vasarahinta
4 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Johanna Fock
Tukholma
Johanna Fock
Asiantuntija – muoti
+46 (0)708 92 19 74
Joakim Kocjancic
(Ruotsi, Syntymävuosi 1975)

Utan titel

Signerad J Kocjancic och daterad 2008/2009 a tergo. Numrerad 1/6. Ur serien "Paradise", motiv från Kornhamnstorg, Gamla Stan Stockholm. Silvergelatin 38 x 48,7 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Donerad av konstnären.

Näyttelyt

Double Elvis Gallery, 2009.

Muut tiedot

Kocjancics svartvita bildvärld låter sig placeras i en klassisk street-photography tradition med referenser från den amerikanska traditionen och italienska neorealismen. I bildserien PARADISE visar han en personlig skildring av Stockholm.