Fajans, målad randdekor i färger, på locket fruktknopp. Signerad med studiohanden i blått SWEDEN 10.Ä.35 samt målarsignatur. Diameter 23 cm inkl hänklar.
Invändig krackelyr.
Sven Jonson collection