Fajans, lökformad, målad dekor av ringar i gult, orange och svart. Signerad med studiohanden i blått SWEDEN F.166, målarsignatur Giovanni Pugno. Diameter 20 cm.
Krackelyr, mynningssprickor.
Sven Jonson collection