"Hamninlopp"
Signerad M Larson och daterad Paris 1856. Duk 93,5 x 150,5 cm.
Tidigare i agenten Erik Malmstens samlingar, Stockholm.
Axel Gauffin, "Simon Marcus Larsson - ett svenskt geni", 1943, upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten undre år 1856, kat nr 192.