Nro | Esine | Muutokset |
2 | Acke Hallgren, Landskap från Capri. | Omfattas av följerätt. (d) |
9 | Bo von Zweigbergk, "Plage, Rab". | Omfattas av följerätt. (d) |
18 | Inge Schiöler, Kustlandskap, Bohuslän. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
38A | Gösta Adrian-Nilsson, Gul figur. | Troligen utförd 1916.
Proveniens: Järnhandlare Yngve Andrén, Tomelilla.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Dubblerad duk. |
61 | ABC-HYLANDS HÖRNA. | Omfattas av följerätt. (d) |
64 | Olle Olsson-Hagalund, Flicka med spetskrage. | Ramen är en senare kopia av en Olle Olsson-Hagalund ram. |
71 | Sven X:et Erixson, Glasskiosken i Grötvik. | Korrekt titel skall vara Glasskiosken i Grötvik. |
97 | Gösta Adrian-Nilsson, Sjömansvals. | Ej dubblerad duk endast stödduk. |
109 | Agnes Cleve, Stadsvy med St. Eriksbron. | Fel bild i den tryckta katalogen. Se bild 106. |
116 | Nils von Dardel, Aysha. | Blyerts 61 x 47 cm. |
123 | Ragnar Sandberg, Strandpromenad. | Fel nummer vd texten i i den tryckta katalogen . Skall vara nr 123. |
124 | Ragnar Sandberg, Les Sablettes. | Fel nummer vid texten i den tryckta katalogen. Skall vara nr 124. |
178 | Olle Bonniér, Komposition i blått och orange. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
206 | Evert Lundquist, "Det vita bordet" ("Bordet"). | Proveniens: Carl Axel Valén, Stockholm. |
258 | Lasse Persson, "Staplade ting". | Korrekt levnadstid för konstnären är 1937-1999. |
272 | Eric Grate, Utan titel. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
273 | Christian Berg, Snäckspegel. | Fel i den tryckta katalogen vid angivande av proveniens. |
276 | Bror Marklund, Studie till "Gestalt i storm". | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
287 | Arnaldo Pomodoro, Giroscopio. | Avbildad i Catalogo Ragionato della Scultura. Tomo II, med nummer 794,avbildad sid 663 |
288A | Manuel Marin, Utan titel. | Wrong number under the photograph in the printed catalogue, should be 288a. |
300 | Arthur Boyd, "Interior, figure seated by Round Pound 1976". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
309 | Ludwig Blum, Dammbygge. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
Korrekt mått 37,5 x 45,5 cm |
316 | Zhao Kailin, Flicka med stilleben. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
317 | Zhao Kailin, Still life with strawberries. | No droite de suite. |
324 | Richard Mortensen, "Hélène". | Teto Ahrenbergs samling. |
327 | Tadeusz Kantor, Utan titel. | Teto Ahrenbergs samling. |
330 | Karel Appel, Utan Titel. | Executed 1975. |
331B | Hans Staudacher, Reit -figur. | Målningen är daterad -55. |
332 | Francis Newton Souza, Signed Souza, Stockholm June 1964. Ink on paper 28 x 19 cm. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
338 | Paul Jenkins, "Phenomena Outside Leap". | Parallellt boende i Frankrike samt medlemsskap i ADAGP. Omfattas av följerätt. (d) Droite de suite. |
339 | Paul Jenkins, Phenomeny Light Land. | Parallellt boende i Frankrike samt medlemsskap i ADAGP. Omfattas av följerätt. (d) Droite de suite. |
367 | Marc Chagall, "La pirouette bleue". | Very pale time and mat staining, colours slightly attenuated. |
378 | Marc Chagall (After), "Soleil Couchant", from: "Nice et la Côte d'Azur". | Bladstorlek 74,7 x 52,5 cm. Missfärgad, missfärgad efter passepartout, missfärgning efter tejp på bladets högra kant. Missfärgning efter tejp på bladets kanter a tergo.
Utrop 100.000-120.000 kronor |
379 | Marc Chagall (After), "Sirène au pin", from: "Nice et la Côte d'Azur". | Time and mat staining, mounted with tape alongside upper edges of sheet. Colours faded. |
380 | Marc Chagall (After), "Avenue de la Victoire à Nice", from; "Nice et la Côte d'Azur". | Bladstorlek 74 x 53 cm. Kraftigt gulnad, missfärgad efter passepartout, svag missfärging (efter tejp a tergo) på bladets kanter. Monterad med tejp a tergo. |
384 | Christo & Jeanne-Claude, "Ten million oil drums wall, project for the Suez Canal". | Unexamined out of frame. |
439 | Joan Miró, Frontispice - "Quelques fleurs pour des amis". | Numbered 101/225. |
478 | Robert Rauschenberg, "Cardbird V", from; "Cardbirds Series". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
488 | Serge Poliakoff, "Composition brune et rouge". | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
516A | Charlotte Gyllenhammar, "Fall II" 1999. | Fel titel. Rätt titel är " Fall II". |
517 | Edouard Boubat, "Leila 1947". | Proveniens: Camera Obscura, Stockholm.
Kopierad på 1970-talet. |
520 | Ralph Gibson, Utan titel. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
523 | Albert Watson, Kate Moss, Marrakech 1993. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
534 | Nan Goldin, "Lola modeling in Boston, 1972". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
535 | Bert Stern, "Marilyn Monroe in black dress bowing". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
536 | Bert Stern, "Marilyn Monroe striped scarf and cross". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
538 | Irving Penn, "3 NEW GUINEA MEN PAINTED WHITE, 1970". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
539 | Irving Penn, "Fishmonger, London 1950". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
540 | Irving Penn, "Navvy, London 1950". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
544 | Sheila Metzner, "From Life". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
545 | Irving Penn, "Feather Glove" 1975. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
548 | Olivia Parker, "Utan titel". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
550 | Anneè Olofsson, "Will you still love me tomorrow (Mia)". | Det ska inte vara droit de suite på detta objekt. |
551 | Ansel Adams, "Valley view from Wawoma Tunnel, Yosemite National Park, California, 1936". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
552 | Edward Weston, "Excusado, Mexico, 1926". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
554 | Imogen Cunningham, "Leaf pattern", 1929. | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
556 | Lilo Raymond, "Bed". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
557 | Dawid (Björn Dawidsson), "9578". | Signerad "Dawid" och daterad 1989 a tergo. |
560 | Denis Piel, "Cooling off 3". | Minor tear, approximately 1.5 cm at lower left corner. The object is sent to an expert for restauration. |
567 | Nan Goldin, "Kathleen at the Bowery Bar, N.Y.C 1995". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
570 | Annika Elisabeth von Hausswolff, "Utan titel". | Proveniens: Inköpt på konstnärens första utställning på Galerie Index i början av 1990-talet. |
571 | Lars Tunbjörk, "Skara sommarland". | Signerad Lars Tunbjörk a tergo bild. |
572 | David Byrne, "Double sofas". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
576 | Herb Ritts, "Karen, Los Angeles 1989". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
601 | Jimmy Stambrandt, "The meeting". | Signerad Jimmy Stambrandt på etikett undertill. |
615 | Sirous Namazi, Utan titel. | Konstverket är fel avbildat i tryckta katalogen. Det ska vara liggande. |
616 | Lars Englund, Aquarelief. | OBS! Fel levnadsdata angivna i den tryckta katalogen. Korrekt skall vara 1933- . |
617 | Peter Johansson & Barbro Westling, "Smålänningar är snåla". | OBS! Det är två upphovsmän till detta verk, Peter Johansson/Barbro Westling. |
618 | Fekner, John & Leicht, Don 1950 & 1946, "Space invader". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
625 | Donald Baechler, "There goes the neighborhood". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
657 | Cecilia Edefalk, "Schlüssel". | Det är guldbronsering och tusch. |
664 | Lena Cronqvist, "Madonna". | Carl-Johan Bolander, är det korrekta namnet på ansvarig utgivare för "Lena Cronqvist", Västerås, 1979. |
665 | Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands/ Project for Greater Miami, Biscayue Bay, Florida". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
667 | Fred Sandback, "Untitled". | Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite. |
668 | Joseph Beuys, FILZKEIL. | Depicted in Tisdall Caroline, "Joseph Beuys", published by the Salomon R. Guggenheim Museum, 1979, page 180, 181. |
674 | Adolph Gottlieb, "Blue on Black". | Omfattas ej av följerätt (d). No droite de suite. |
675 | Yves Klein, "Rouge". | Literature: Paul Wember, Yves Klein, 1969, D 34, page 140. |
680 | Bianca Maria Barmen, "Eftermiddag i nederlandet". | Konstverket har en titel; "Eftermiddag i nederlandet".
Skulpturen är avbildad i katalogen "Hare Linje" producerad av Dunkers kulturhus 2007. |
713 | Hans Viksten, "Liv och löv". | Utropspris skall vara 8000-10 000:- |
715 | PG Thelander, "Cube-potato". | Rätt titel; "Cube-potato"
Utförd 1979-80.
Utställd: Stefanotti Gallery, new York, 1980.
Akryl och olja på papper. |
724 | Lars Hillersberg, "För Sverige ur tiden, 1968", "Hommage, 1968", "Bröderna Victor, 1965", "Frihetsgudinnan 11 september". | Bör påpekas; Konungens valspråk "För Sverige i tiden" antogs 1973. Då Hillersbergs litografi "För Sverige ur tiden" är daterad 1968 är det med största sannolikhet en efterdatering av konstnären. |
741 | Robert Indiana, "CHOSEN LOVE". | No droite de suite. |
742 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Yellow paint tubes. | Title: "Puristic Monochrome". Executed 1990.
This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8024.90.010 |
743 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation de rouages d´horlogerie. | Title: Untitled. Executed 1970.
Edition of 66: this edition No 5 EA.
This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8400.70.028 |
744 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation de Rouages Temps II. | Title: "Temps II". Executed 1976.
This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8400.76.045 |
746 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Violins. | Title: "Acropolis". Executed 1970.
This work is registered in the Arman New York Studio Archives under APA#8401.84.042 |
764 | A Tore Strindberg (1882-1968) set of 32 pewter and metal chess pieces, Herman Bergman, Stockholm. | Skall vara 32 st pjäser; 32 pieces. |
769 | A chandelier attributed to Edward Hald, Sweden 1920's. | Tillskriven Edward Hald / Attributed to Edward Hald. |
770 | A chandelier attributed to Edward Hald, Sweden 1920's. | Tillskriven Edward Hald/ Attributed to Edward Hald. |
778 | An Axel-Einar Hjorth mahogany easy chair ordered by Torsten Kreuger, Nordiska Kompaniet 1929. | Executen in rosewood. |
798 | A Carl Malmsten "Haga" stained birch sideboard, NK ca 1928. | Längd 151, bredd 51, höjd 88 cm; Length 151, width 51, height 88 cm. |
802 | A Carl Malmsten cabinet "Husmorslyan" with painted decoration. | Målat av Liselotte Malmsten. |
849 | A Josef Frank mahogany chest of drawers, Firma Svenskt Tenn. | Bredd 80 cm, djup 45 cm, höjd 76,5 cm. |
886 | An Yngve Ekström teak cabinet, "Krus", Svedese-möbler, Sweden 1950's. | Good condition with very slight wear, i.e minor scratches to the one side. |
934 | A Mats Theselius "Theselius" aluminium and leather easy chair, Källemo, Sweden post 1990. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
942 | An Arne Jacobsen chair, "Tungan", Fritz Hansen, Denmark 1950/60's. | The surface is dry, since the varnish is worn, the base has some rust, feet are missing. |
960 | A Poul Kjaerholm glass and steel sofa table, "PK-61" in a special size made to order, E Kold Christensen, 1965. | Stötskada 0,5-1 cm diameter, repor 2 st ca 5-6 cm. /Hitmark 0,5 -1 cm diameter,2 scratches ca 5-6 cm each. |
962 | A pair of Poul Kjaerholm "PK-22" easy chairs, Fritz Hansen, Denmark 1987. | Executed by Fritz Hansen in 1987. |
964 | A Poul Henningsen "PH Kontrast" aluminium ceiling lamp, Louis Poulsen, Denmark. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
971 | A pair of Borge Mogensen armchairs, Frederica Stolefabrik, Denmark. | Modell nr 2421-36, serie 493. |
983 | A Piero Fornasetti "Carlino" porcelain dog, Milan, Italy, 1950's. | Omfattas inte av följerätt (d). No droite de suite. |
1003 | A J. & L. Lobmeyer chandelier, "Lights in The Met"/"Exploding Star", Vienna, Austria 1960's. | Delar saknas. |
1023 | Brita Grahn, MATTA. "Symfoni". Rölakan och gobelängteknik. 243 x 180 cm. Signerad Brita Grahn. | "Symfoni". Exhibited 1951 at Galeri Modern Ditzinger. |
1029 | MATTA. "Rabatten, blå". Flossa, delvis i relief. 431 x 257,5 cm. Komponerad av Barbro Nilsson hos Märta Måås-Fjetterström AB. | Resale right |
1036 | MATTA. Reliefflossa. 219 x 168 cm. Firma Örebro Vävnader, 1900-talets förra hälft. | Firma Örebro Vävnader. |
1039 | MATTA. "Grå Rundel". Reliefflossa. 298,5 x 196 cm. Signerad Brita Grahn. 1950-60-tal. | "Grå Rundel" |
1049 | MATTA. "Mareld". Rölakan. 249 x 169,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). Knäred. | The name of the pattern is "Mareld". |
1080 | A Georg Jensen "Blossom" teapot on stand, Copenhagen 1918, 830/ 1000 silver, design nr 2. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1081 | A Georg Jensen Blossom coffee service, Copenhagen 1915-19, 830/1000 silver. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1082 | A Georg Jensen set of 9 "Blossom" servers, Copenhagen, the major part 1933-44. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1084 | A pair of Georg Jensen dishes, Copenhagen 1915-19, 830/ 1000 silver, design nr 55. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1119 | A GAB set of six silver and bakelite salt cellars with salt spoons, Stockholm 1934. | Probably designed by Eric Pihlgren in the 1930's. |
1125 | A pair of Wiwen Nilsson sterling candlesticks, Lund 1973. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1126 | A set of Wiwen Nilsson flatware, 107 pieces, Lund 1946-71. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. Obs ej belagd med konstnärsavgift. |
1127 | A pair of Wiwen Nilsson sterling scissors, Lund 1968. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. Obs ej belagd med konstnärsavgift. |
1159 | A Wiwen Nilsson sterling bracelet, Lund 1950. | Skall vara Lund 1974, stavarnas längd 1 cm. |
1187 | An Axel Enoch Boman Art Nouveu cameo glass vase, Reijmyre 1916. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1224 | A Bertil Vallien sand cast glass sculpture, Kosta Boda, Sweden 1998. | Utgår; withdrawn |
1238 | A cameo glass Art Nouveau vase by Emile Gallé, Nancy, France. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1242 | A Daum Art Nouveau cameo glass bowl, Nancy, France. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1243 | A Daum Art Nouveau cameo glass bowl, Nancy, France. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1244 | A Daum Art Nouveau cameo glass bowl, Nancy, France. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1245 | A Muller Frères Art Nouveau vase, Lunéville, France. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1260 | A Karl Lindström Art Nouveau porcelain vase, Rörstrand. | Unidentified modeller´s signature D.J. |
1299 | An Ewald Dahlskog faiance flowerpot, Bo Fajans/ Gefle, Sweden 1930's. | I botten borrhål, små ifyllda kantnagg. |
1304 | An Åke Holm stoneware sculpture, Höganäs 1950's. | "Aron med staven", inköpt direkt av Åke Holm. |
1328 | A Jean René Gauguin faience sculpture, Bing og Grøndahl. | Flera lagningar |
1337 | A Pablo Picasso faience jug, 'Femmes Fleurs'´, Madoura, Vallauris, France 1948. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1338 | A Picasso earthen ware plaque, "Femme au chapeau fleuri", Madoura, Vallauris, France 1964. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1339 | A Pablo Picasso faience jug, ´Tête de femme couronnée de fleurs´, Madoura, Vallauris, France 1954. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1340 | A Pablo Picasso faience jug, ´Visage aux cercles´, Madoura, Vallauris, France 1969. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1341 | A Picasso faience dish, "Nature morte à la cuiller", Madoura, Vallauris, France 1952. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1342 | A Picasso faience dish, "Visage de femme", Madoura, Vallauris, France 1955. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1343 | A Pablo Picasso dish, version of "Colombe sur lit de paille", 1949. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |
1345 | A Pablo Picasso faience dish "Taureau sous l´arbre", Madoura, Vallauris, France 1952. | Good condition. |
1346 | Four Pablo Picasso earthen ware plaques, Madoura, Vallauris, France 1971. | Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. |