GUNNAR WENNERBERG, "Wennerberg", servisdelar 10 st. Gustavsberg, benporslin. I produktion 1917-1927.
7 tekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål och kaffekanna. Tryckt dekor av blåsippor mot vit fond. Tre delar med förgylld kant. Stämplade. Kaffekannans höjd ca 21 cm.
2 fat med spricka. 1 kaffefat medföljer. Några delar med smärre missfärgningar.