Delvis förgylld, cylindrisk, på helslagen fot. Runt manteln, rikt driven och ciselerad dekor föreställande nymfer och tritoner. Gjuten hänkel som en svängd knorpelslinga med tudelat tumgrepp. Utvikt fotkant, fällock dekorerat med gjutna maskaroner och ciselerade musslor. Höjd 15,5 cm, vikt 682 g.
Susann Silfverstolpe m fl, "Silvergåvor från Sveriges regenter till Rysslands tsarer under 1600-talet", Stockholm 2014. Jfr kat nr 85 s. 306 (snarlik dryckeskanna av samma mästare).
"Silver och smycken på Skokloster" (utställningskatalog), 1995, jfr kat nr 42 (snarlik dryckeskanna av samma mästare). Gåva från Kung Carl XIV Johan till Riksmarskalk Greve Magnus Brahe 1842.
Bukowskis Internationella vårauktion 1988, auktion nr 458, jfr kat nr 803 (snarlik dryckeskanna av samma mästare).