Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

264 föremål
Taklampa, Swedish Modern, 1930-/40-tal.
17 tim 2m
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Alberto Meda, kontorsstol, "Physix", Vitra.
17 tim 4m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dusty Deco, soffa, "DD Frame", samtida.
18 tim 11m
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
GamFratesi, stolar, 4 st, "Beetle", Gubi.
18 tim 16m
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Takkrona, "Chandelier Sketch", Eichholtz.
18 tim 28m
2 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Ingeborg Lundin, skål, "Ariel, Orrefors,
19 tim 16m
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Göran Wärff, unik skål, Kosta.
22 tim 34m
1 150 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, unik vas, Kosta Boda.
1d
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Firma Svenskt Tenn, fat, skål, burk samt fyra coasters.
1d
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anne Nilsson, snapsglas, 5 st, "Clown", Orrefors.
1d
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
1d
2 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, "B54", Markaryd.
1d
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffa och fåtölj, Bejra Möbel, Tibro, 1960-tal.
1d
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
1d
Bokhylla, funkis, 1930-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Folke Ohlsson, soffa, Dux, 1900-talets mitt.
1d
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, 1950/60-tal.
1d
Taklampa, 1950/60-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor, ett par, 1960/70-tal.
1d 16 tim
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvlampa med bord, 1950-tal.
1d 17 tim
Golvlampa med bord, 1950-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Byrå, Fröseke, 1960-70-tal.
1d 18 tim
Byrå, Fröseke, 1960-70-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, Swedish Modern, 1940/50-tal.
1d 18 tim
500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bordslampa, 1930-tal.
1d 18 tim
Bordslampa, 1930-tal.
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvlampa, model 41046, Asea, 1950-tal.
1d 18 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, 1900-talets mitt.
1d 18 tim
Golvlampa, 1900-talets mitt.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda.
1d 18 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordspegel, Swedish Modern, 1940-tal.
1d 19 tim
7 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stol, "Snooze", Blå Station.
1d 19 tim
Stol, "Snooze", Blå Station.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Poul Christiansen, taklampa, "172", Le Klint, Danmark.
1d 19 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Giuseppe Bavuso, bord, "Flat", Rimadesio.
1d 21 tim
1 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Birger Kaipiainen, fat, ett par, Arabia, Finland.
1d 21 tim
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Nina Jobs, sittpuff, "Poppy", Fogia.
1d 21 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fåtöljer, ett par, funkis, 1930-tal,
2d 19 tim
300 SEK
Utropspris
5 000 SEK