111
1489815

Ljuskrona, för nio ljus, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med dekorbeslag av förgylld brons. Piggbotten med sparljus samt avslutande pinjekotte. Diameter 90, höjd 110 cm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

212. Carl Milles, ljusstakar, ett par samt bläckställ, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1927-29.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK