Modern Art & Design 656

Liveauktion 21 – 22 maj, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller under torsdagen den 23 maj.

Ingen utlämning erbjuds mellan 24 – 29 maj.

Västberga Allé 3 – Fr.o.m. torsdag 30 maj kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.

Fr.o.m. 11 juni debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

163 föremål
220. Lars Holmström, taklampa, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
224. Swedish Grace, väggspegel, tenn, 1920-30-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
227. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
243. Karl Wojtech, spegel, nysilver/alpacka, Stockholm. Swedish Grace ca 1930.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
247. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
251. Gemla, bord på trissor, modell "No 121", Diö 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
253. Carl Malmsten, fåtöljer, ett par, "Studiosus", Sverige 1936.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
254. Carl Malmsten, bord, "Svensk Björk", Swedish Grace, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
255. Carl Malmsten, fåtölj, "Redet", Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
256. Carl Malmsten, bord, "Skissbordet", 1930-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
257. Swedish Modern, taklampa, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
261. Nordiska Kompaniet, karmstolar, ett par, 1943.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
265. Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
266. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
267. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
269. Nordiska Kompaniet, bord, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
270. Nordiska Kompaniet, bord, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
271. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1933.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
285. Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
295. Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
296. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
297. Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
298. Otto Schulz, taburetter, ett par, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
299. Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
300. Otto Schulz, stol, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK